Gelişme Çağındaki Çocuklarda Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Gelişme Çağındaki Çocuklarda Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Sağlıklı ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için çok gerekli, çünkü bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürülmektedir. Çocukları yetişkinlerden ayıran en önemli özellik, devamlı bir büyüme ve gelişme sürecinde olmalarıdır. Büyüme ve gelişme; beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli etmenlerin etkisi altındadır. Bu etmenler arasında kuşkusuz en önemli olan beslenmedir. Büyüme ve gelişme çocuğun temel sağlık göstergeleridir; eğer çocuk iyi büyüyorsa iyi besleniyor demektir.

Çocuklar İçin Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir ?

Yeterli beslenme, vücudun yaşam ve çalışmasının sürdürülebilmesi için gerekli enerjinin sağlanmasıdır. Dengeli beslenme ise, enerjinin yanısıra tüm besin ögelerinin gereksinim kadar alınmasıdır.
Dengesiz beslenme sonucunda şişmanlı veya zayıflık oluşur.

Gereksinimden fazla enerji almak pozitif enerji dengesini oluşturarak vücutta alınan fazla enerjinin yağ olarak depolanması sonucunda şişmanlık oluşur. Fazla kilolu olan bir çocuğun yeterli beslendiği düşünülmemelidir. Enerji içeriği yüksek, besin değeri düşük ambalajlı gıdaların aşırı tüketimi de fazla kilolara yol açabilir. Bununla birlikte hazır gıdaların aşırı tüketimi çocuğun gereksinim duyduğu sağlıklı yiyeceklerden uzaklamasını sağlar. Gereksinimden az enerji almak negatif enerji dengesini oluşturur.

Düşük kilolu çocuklarda büyüme gelişme geriliği, çalışma ve okul başarısında azalma, tekrarlayan ve uzun süren enfeksiyon hastalıkları ile dengesiz beslenmeye bağlı; şişmanlık, kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle çocukların büyüme geşilmelerini destekleyen, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, genetik yatkınlıkları olan sağlık sorunlarından uzak tutan, enerjilerini yükselten, yeterli & dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak çocukların okul başarısını artırarak daha güçlü ve sağlıklı bir neslin oluşmasını sağlayacaktır.

Benzer Makaleler İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Bahar Yorgunluğunu Önlemek İçin Metabolizmanı Hızl...

Düzenli beslenerek vücudun biyolojik saatini oluşturmak ve güne kahvaltı ile...

Devamını Oku >
Güne Kahvaltıyla Başlayan Çocuklar Daha Hızlı Öğre...

Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekleyen sağlıklı bir beslenme planını olu...

Devamını Oku >
Okul Çağındaki Çocukların Dengeli Beslenmesi

Doğumdan itibaren büyüme & gelişmenin tamamlanması için, sağlıklı ve uzun bi...

Devamını Oku >
Sınav Döneminde Sağlıklı Beslenmek Başarıyı Artırı...

Duygu durumunun yeme davranışlarını etkilediği bilinen bir gerçek. Yetişkinl...

Devamını Oku >
BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN