Sağlıklı Atıştırmalar

Sağlıklı Atıştırmalar

Atıştırmak çoğu zaman kilo artışını sağlayan en büyük tuzaklardan biri olduğu düşünülse de aslında sağlıklı atıştırmalıklarla ideal kilonuzu daha rahat korurken yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme profilinde en önemli kriter gün içerisinde düzenli 3 öğün beslenmektir. Sabah uyandığınızda ilk yarım saat içinde yapılan sağlıklı bir kahvaltı gece boyunca minimumda çalışan metabolizmanın çalışması için ilk fırsatınız.

Kahvaltı ile öğle öğünü arasında 4-5 saat süren açlık ve öğle ile akşam öğünleri arasında 6-7 saate kadar süren daha da uzun açlık sürecinde metabolizmanın durmasına izin vermeden sağlıklı atıştırmalıklarla vücuda ufak ufak yakıt takviyesi yaparak metabolizmanın sürekli çalışmasını sağlayabilisiniz.

İkindi ara öğün saatinde hamur işleri, tatlılar yerine sağlıklı atıştırmalıklarla akşamüzeri rehavetinden kurtulur; halsizlik , yorgunluk dikkat dağınıklığı gibi yaşam kalitenizi düşüren olumsuzluklardan da korunursunuz.

Bunun dışında aslında tehlikeli atıştırmalıkların en çok tüketildiği , vücudumuzun ve psikolojimizin en savunmasız olduğu saatler; akşam yemeğinden sonra gece ara öğünüdür.

Gün içerisinde aç kalan kişilerde kan şekeri çok düşer ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmişlerse fark etmezler bile. Bütün gün hiçbir şey yemeden akşam yemeğinde aşırı besin tüketimi ile mide kapasitesini zorlayacak derecede yemek tüketiminden sonra hipoglisemi yaşar; halsizlik, yorgunluk .. hafif bir şekerleme ve sonra tekrar açlık içinde gece atıştırmaları başlar. Artık şekerli , tatlı bir şeyler yemek istersiniz. Gün içinde yaşadığınız hipogliseminin acısı çıkar ve zaten bütün gün hiçbir şey yemedim psikolojisiyle vücudunuzun en savunmasız olduğu saatler, metabolizmanın durduğu saatlerde en büyük beslenme yanlışlarını yaparak obeziteye davetiye çıkarırsınız.

İşte bu nedenlerden dolayı yapılan birçok araştırmada beslenme profiline sağlıklı ara öğün ilave eden kişilerin kilo alma oranı çok daha düşük olduğu ve gösterilmiştir.

Peki sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir ?

1 küçük boy elma veya portakal
10 fındık veya 3 tam ceviz içi
1 su bardağı süt veya 1 kase yoğurt
1 yemek kaşığı kuru üzüm veya 1 adet kuru incir
1 büyük galeta

Kan şekerinin optimum düzeyde kalmasına yardımcı olduğu için;

Ara öğününüzü hazırlarken karbonhidrat ve protein grubunun birlikte olmasına özen gösterin.

Kuşluk ara öğün saati kahvaltıdan 2-2,5 saat sonra tüketilmelidir.

1 yemek kaşığı kuru üzüm ve 3 tam ceviz içini ufak buzdolabı poşetine hazırladığınızda çantanızda kolayca taşıyabilirsiniz.

Özellikle ikindi ara öğünü acıktığınızı daha çok hissedeceksiniz. Hamur işleri, çikolata, kurabiye, simit yerine;

1 su bardağı süt ve 1 orta boy elma veya 1 kuru incir
1 kase yoğurt ile 1 büyük galeta
1 karper büyüklüğünde beyaz peynir ile 1 ince dilim çok tahıllı ekmek
1 su bardağı süt , 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 küçük elma (küp doğranmış ) , 10 adet fındık uzun ikindi ara öğününde çok acıkanlar için ideal bir atıştırmalıktır.

Ceviz ve fındıkta bulunan yağ asitlerinin tok tutma özelliği vardır, dikkat edilmesi gereken nokta ceviz , fındık veya bademin önerilen miktarda sadece 1 ara öğünde tüketilmesidir. Kabuklu meyveler yağ grubunda yer alır ve fazla ölçüde tüketildiğinde vücut yağlarını ve kan yağlarını artırabilir.

Son olarak en tehlikeli ara öğün olan gece ara öğününde sağlıklı atıştırmalık olarak;

1 çay bardağı leblebi ve 1 kuru üzüm ; 1 su bardağı tuzsuz ayran

Özellikle gece çok acıkanlar için doyurucu olurken uzun sürede yavaş yavaş tüketebileceğiniz için kuruyemiş tüketimini de sınırlandırabilirsiniz.

Benzer Makaleler İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural

Hayatınızın her alanında oluşturduğunuz düzeni beslenme şeklinizde de oluştu...

Devamını Oku >
Fazla Kilolarınızdan Kurtulmak İçin Sağlığınızı Ka...

Obezite Dünyada, Ülkemizde Her Geçen Gün Daha Büyük Bir Sağlık Sorunu Olmaya...

Devamını Oku >
12 Adımda Zayıflayın

Kilo Vermekte Zorlanıyorsanız Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun.

Devamını Oku >
Yağ Yakan Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekleri Günlük Beslenme Düzeninize İlave Edin....

Devamını Oku >
BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN