Fazla Kilolarınızdan Kurtulmak İçin Sağlığınızı Kaybetmeyin

Fazla Kilolarınızdan Kurtulmak İçin Sağlığınızı Kaybetmeyin

Obezite dünyada, ülkemizde her geçen gün daha da büyük bir kabus olmaya devam ediyor. Özellikle kronik hastalıkların oluşum riskini arttırıken bu hastalıklara bağlı mortalite oranını da yükseltiyor. Obezitenin nedenleri araştırıldığında hareketsiz yaşam, bilgisayar veya televizyon karşısında geçirilen zamanın, fast food tüketiminin artması gibi birçok neden sıralayabiliriz  fakat obezitenin önlenmesini gerçekten zorlaştıran en önemli neden ortalıkta dolaşan sağlıksız kilo verme yöntemlerinin oluşturduğu bilgi kirliliğidir.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak  için sağlığınızı kaybetmeyin.

Popülerleştirilen Gıdalar

Her sene yeni bir bitki veya meyve meşhur oluyor  ve bu besin ile ilgili yeni haberler, yan ürün olarak besin takviyesi; tablet formu üretiliyor internet üzerinden en kolay şekilde bunlara ulaşabiliyor.

İki  sene önce yaban mersini vardı, sonraki sene altın çilek tüketimi arttı, bu arada acı biber hapları midemizi deldi, barsak florasını mahvetti. Sürekli piyasaya çıkan haplar, alınan geçici sonuçlar, bıraktığı hasarlar ve piyasadan toplanması. Bu kısır döngüye dur demenin en etkili yolu bilinçli tüketici olabilmekten geçiyor. Unutmayın ki yediğiniz, içtiğiniz  hiçbir besin veya besin takviyağlarınızı yakmaz.

Kısa zamanda hızlı kilo kaybıyla sonrasında kilonuzun hızla artması kaçınılmaz. Öncelikle düşük kalorili diyetlerin sağlığınızı gerçekten olumsuz etkilediğini artık kabul etmeniz ve yaşam tarzı değişikliği için kendinize zaman tanımanız gerekiyor. Hızlı  kilo verme isteği ile haftalarca sadece lahana çorbası içmek veya detox diyetleri yapmak  ne yazık ki bizi sağlıklı olmaktan uzaklaştırıyor. Özellikle 30 yaşından sonra vücutta hücre yıkımı oluşur ve yaş ilerledikçe artar. Yetersiz beslenme kas kaybıyla birlikte hücre yıkımını artırır;  halsizlik, yorgunluk, kemik erimesi, sağlıksız saç ve tırnaklar , ciltte elastikiyet kaybı, gözaltı torbaları, dikkat dağınıklığı ve daha birçok sağlık problemini beraberinde getirirken kronik hastalıkların oluşum riskini de artırır.  Kilo verirken daha yaşlı görünmeyi istemiyorsanız,  enerjinizi düşüren diyetlerden uzak durmalısınız.

Gençler Dikkat

Gelişme dönemindeki gençler için düşük kalorili diyetler zihinsel ve bedensel olarak gelişmeyi olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle metabolizmayı yavaşlatacağı için,  sürekli kilo alma eğilimi gelişir ve hayatı boyunca fazla kiloları kara bir bulut gibi tepesinde dolaşır ki bu durum da yeme davranış bozukluklarını beraberinde getirir.

PROTEİN DİYETLERİ İLE HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARMAYIN

Yıllardır varlığını farklı isimler altında gündemde olan  popüler protein diyetleri ise tek yönlü beslenme tarzını benimser. Karbonhidrattan yoksun bu beslenme biçimi halsizlik, yorgunluk, unutkanlık  yapar. Artan kan yağları , aşırı kolesterol değerleri , kalp damar sağlığını tehdit eder.  Meyve ve sebzenin olmadığı bir beslenme biçimi yetersiz vitamin, mineral ve posa alımı, ciltte kuruluk, donuk bakışlar , ve konstipasyon ile sonuçlanır. Ayrıca aşırı miktarda kırmızı et tüketiminin barsak kanseri riskini artırdığı unutulmamalı.

Sağlıklı beslenme programı kişiye özel olmalı. Beslenme uzmanınız tarafından size özel hazırlanan, günlük yaşantınızla uyumlu , bütün gereksiniminizi karşılayacak dengeli  bir beslenme programını uygulamak inanın zor değil. Zaman içerisinde yaşam tarzı değişikliğini sağlamak hedef kilonun kalıcı olmasını kolaylaştırır. Sağlığımızı korumak için yeterli miktarda protein, karbonhidrat , yağ, vitamin, mineral ve posa aldığınızdan emin olmalısınız.

Benzer Makaleler İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural

Hayatınızın her alanında oluşturduğunuz düzeni beslenme şeklinizde de oluştu...

Devamını Oku >
Sağlıklı Atıştırmalar

Ara Öğün Saatinde Sağlıklı Atıştırmalıklarla Enerjinizi Yükseltin. ...

Devamını Oku >
12 Adımda Zayıflayın

Kilo Vermekte Zorlanıyorsanız Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun.

Devamını Oku >
Yağ Yakan Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekleri Günlük Beslenme Düzeninize İlave Edin....

Devamını Oku >
BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN