Sıvı Tüketimine Dikkat

Boğazınız kuruyana kadar veya terinizin alnınızdan aktığı zamana kadar su içme isteğiniz olmayabilir. Buna rağmen suyun vücudumuz için önemli bir besin ögesi olduğu açıktır. 6 hafta yiyeceksiz kalabilirsiniz ama 1 haftadan uzun susuz yaşamanız mümkün değildir. Vücut ağırlığının %10 dan daha fazla sıvı kaybetmesi ( dehidratasyon ) şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden olurken %20 lik kayıplarda yaşam tehlikeye girer. Su gerçekten yaşam içeceğidir.

 

Yetişkinlerde günlük 2.5 litre (yaklaşık 10 bardak) su,

terle, idrarla ve solunumla kaybedilir.

Içtiğimiz su dışında yiyeceklerden de su alırız. Su içeriği en yüksek olan yiyecekler sebze ve meyvelerdir. Salatalık, kavun, karpuz, greyfurt, üzüm gibi meyvelerin %90dan fazlası sudan aluşmuştur. Bunun dışında kızarmış bifteğin %64 ü, tam buğday ekmeğinin %38 i, balın %17 si sudan aluşmaktadır. Yediğiniz yiyeceklerden, içtiğiniz çay veya kahveden su alıyor olsak bile günlük 10 bardak su içtiğinizden emin olun.

Susamayı beklemeden düzenli su içme alışkanlığını kzandığınızda zaten bir süre sonra istemsiz olarak su içiyor olacaksınız. Düzenli takibe gelen danışanlarımın çoğunda su içme alışkanlığı ne yazık ki yok denecek kadar az. En çok vakit geçirdiğiniz alanda, sürekli görebileceğiniz bir yerde sadece sizin tüketmeniz için hazırlanmış 2 adet 1 litrelik su bulundurmak ve akşama kadar bunu bitirmeye kendinizi koşullamak kısa sürede su içme alışkalığını kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak çok fazla çay içen kişilerde su tüketimi daha zor oluyor. Bu gibi durumlarda tüketilen çay miktarını sınırlandırarak daha çok su içme isteği oluşabilir.

BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN