Kalori Hesabı Yapma

Kilo kontrolünü sağlamak için enerji dengesini kurmak birinci koşuldur. Çok basit bir matematik hesabıyla; aldığınız enerji harcadığınız enerjiden fazlaysa kilo artışı, aldığınız enerji harcadığınız enerjiden azsa kilo kaybı, aldığınız enerji ve harcadığınız enerji eşitse kilonun sabitlenmesi olarak açıklanabilir.  Elbetteki tükettiğimiz yiyeceklerin kalori miktarı yani ne kadar enerji içerdikleri bizi ilgilendiriyor. Fakat sadece enerjiyi hesaplamak kilonuzu korumanızı sağlamaz. Aslolan sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmektir.

Metabolizma hızı; vücudun yaşamını sürdürmesi için harcadığı enerjidir. Uzanır pozisyonda yemek yedikten 12 saat sonra ölçülür. Metabolizma hızı;  yaş, cinsiyet, boy, kilo, hormonlar ve kişinin genetik özelliklerine göre farklılık gösterir. Genç yaşlarda daha hızlı çalışan metabolizma yaş ilerledikçe yavaşlar. Erkeklerde kas oranı daha fazla olduğu için metabolizma hızı kadınlara oranla daha yüksektir.  Bunun gibi kişiye özel farklılıklar olduğu için diyet kişiye özel olmalıdır. Değiştirilemeyen faktörlerin yanında bir de değiştirilebilir faktörler vardır. Düzenli egzersiz yapmak, uyku saatlerini düzenlemek ve yeterli, dengeli beslenmek metabolizmayı uyarır.

Günlük almanız gereken enerji 1400 kcal olduğunu düşünelim. Doğru bir beslenme biçimi ile metabolizmanızı çalıştırarak kilo verebilirsiniz, bununla birlikte sadece kalori hesabı yaparak metabolizanızı yavaşlatıp kilo alabilirsiniz.

Sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanarak hazırladığınız yiyeceklerle geçirdiğiniz bir gün boyunca toplamda 1400 kcal alacağınız metabolizmayı hızlandıran bir program örneği aşağıda yer almakta.Kahvaltı:

4 adet zeytin

1 haşlanmış yumurta

1 dilim beyaz peynir (30 gr)

2 ince dilim tam tahıllı ekmek (50 gr)

yeşillik – söğüş sebze

 

kuşluk ara:

12 adet yabanmersini kurusu

10 adet badem

tarçınlı yeşilçay

 

öğle:

1 porsiyon ızgara veya haşlama et (120 gr)

az yağlı tuzsuz salata

 

ikindi :

1 su bardağı kefir

1 orta boy tarçınlı yeşil elma

akşam :

1 kase mercimek çorba

6 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği

1 su bardağı (200gr) yoğurt

yağsız salata

 

Böyle bir beslenme düzeni metabolizmanızı çalışacağı için rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Bununla birlikte bütün gün hiçbirşey yemeden kahvaltı ve öğle yemeğini atlayıp akşam yemek saatinde çok acıkmış olarak büyük boy bir hamburger menü üzerine de bir porsiyon waffle yiyerek günü bitirdiğinizde çalışmayan metabolizmanızın etkisi ile tükettiğiniz tüm yağ, şeker ve tuz içeriği yüksek yiyecekler vücudunuzda depolanacaktır. Zayıflama diyetiyle aynı kaloriyi alsanız da uzun vadede kilo alma eğilimi gelişir.  Kötü beslenme biçimi sadece kilonuzu değil sağlığınızı da olumsuz etkiler . Gün içinde halsiz ve yorgun hissetmenizi, gece uykuda dinlenemediğinizi, göz altı torbaları, saç dökülmesi gibi erken yaşlanma belirtilerini, sindirim sistemi problemlerini ve bel çevresinde oluşan yağlanma ile birlikte metabolik sendromu da beraberinde getirir.

Unutmayın sağlıklı beslendiğinizde zaten vücudunuz sağlıklı olduğu kiloda kalır ve hastalıklara karşı bağışıklık sisteminiz çok daha kuvvetli olur.

BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN