İdeal Hedefi Belirle

Sosyal medyanın da etkisi ile hızla gelişen beden algı bozukluğu ne yazık ki herkesi etkisi altına alıyor. Toplumun beğendiği modellerle aynı bedende olma arzusu bitmeyen memnuniyetsizlik sendromunu tetikliyor. Kilo vermeyi takıntı haline getirmek metabolizmayı yoran düşük kalorili diyetlerin yarattığı yo-yo etkisi ile kilo alma eğilimini artırıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ideal kilonun belirlenmesi için Beden Kitle İndeksi (BKI) formulünün kullanılmasını uygun görmüştür.

(BKI= Kilo / Boyun karesi olarak hesaplayabilirsiniz )

Bu doğrultuda ideal kilo aralığı ise cinsiyet, boy, yaş gibi değiştiremediğimiz etmenler doğrultusunda değişiklik gösterir.

Vücut şeklinize, genetik yapınızı ve yaşınızı göz önünde bulundurarak kendinizi en sağlıklı hisssettiğiniz kilo ideal kilonuzur. Lütfen buna dikkat edelim; en zayıf olduğunuz değil kendinizi en sağlıklı hissettiğiniz vücut ağırlığı size hastalıklardan uzak, sağlıklı bir yaşamın kapılarını açarken ideal kilonuzu korumanızı kolaylaştırır.

Sağlıklı BKI değerinin Bayanlar için 19-26 arasında, erkekler için ise 21-27 arasında olması gerekir.

Vücut şekli de ideal kilonun belirlenmesinde etkendir. Vücut şekilini elma, armut ve muz şeklinde 3 e ayırabiliriz.

Sağlık açısında en riskli olanı elma tip vücuttur. Bel çevresinde oluşan fazla yağlanma yaşamsal fonksiyonlarımızı sağlayan organları yorarak kronik hastalıkların oluşum riskini arttırabilir. Bel çevresi erkeklerde en fazla 102 cm, kadınlarda ise 88 cm geçmemelidir. Ideal kilonuzu hesaplarken bu rakamları ve yaşınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Formda Olmak

Bu terim size ne ifade ediyor? Pek çok kişi formda olmayı fiziksel aktivite ile ilişkilendirerek yoğun güncel egzersizler olarak algılayarken, bazıları da yağsız veya kaslı vücut yapısı veya 10 km’lik koşuyu bitirme yeteneği olarak algılamaktadır. Diğerleri ise sadece hastalık veya diğer sağlık sorunlarına yakalanmama olarak düşünebilmektedir. Gerçekte formda olmanın tanımı oldukça geniş içerikli olup, kişiye göre değişmektedir. Formda olmak optimal sağlık ve iyi olma duygusudur. Kısaca hareketlerinizi kısıtlamayan, sağlık sorunu oluştırmayan, aktif hayatınıza en verimli şekilde devam ettiğiniz vücut ağırlığı sizin formda olduğunuz; ideal kilonuzu belirleyen rakamdır.

BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN