Hastalıklarda Beslenme

Yaşam döngüsünde anne karnındaki ceninin oluşması, büyümesi ve gelişmesi için; daha sonra yeni doğan dönemi, çocukluk, ergenlik, gençlik, yetişkin dönem , yaşlılık olmak üzere yaşam devam ettiği sürece gereksinimleri karşılayan yeterli ve dengeli beslenmek, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek hayatın her döneminde yaşam kalitesini artırırken hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiği bilimsel bir gerçektir.

Bir çok hastalığın oluşum nedeni ne yazık ki beslenme bozukluğudur. Çağın en büyük sağlık sorunu olan obezite; diyebet, kalp & damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, hormon aktivitelerinde bozulmaya bağlı gelişen sağlık sorunları gibi birçok kronik hastalığın oluşum riskini artırır. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek, düzenli egzersiz yapmak ve ideal kilosa olmak bizi obeziteden korusa da ne yazık ki genetik geçişli bazı hastalıkların oluşmasını engelleyemeyebiliyor.

Mesela ailede genetik olarak hipertansiyon (yüksek tansiyon) varsa sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ve ideal kiloyu korumak bu sağlık sorununun erken yaşlarda oluşmasını engeller ve tansiyon çok daha kolay bir şekilde kontrol altına alınarak vücutta hasar oluşturması engellenebilir.

Hastalıklarda beslenme düzeninin oluşturulması için öncelikli olarak hekim tarafından sağlık sorunu belirlenerek teşhis konulmalı. Beslenme uzmanı tarafından kan tahlilleri doğrultusunda en az 3 ay boyunca kişiye özel beslenme tedavisi uygulanmalı. Programın sonunda kişinin hastalığını tanıyarak nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili güvenilir bilgilere sahip olması ve bu beslenme biçimini yaşam tarzı haline getirmesi hastalığın tedavisinde çok önemlidir.

Hastalıklarda Beslenme;
Kalp ve damar hastalıklarında beslenme
Hipertansiyonda beslenme
Diyabet (şeker hastalığı) için beslenme
Çölyak hastalığında beslenme tedavisi
Kanserden korunmak için sağlıklı beslenme
Kanser tedavisinde doğru beslenme
Böbrek hastalıklarında beslenme
Karaciğer hastalıklarında beslenme
Yeme davranış bozukluklarında beslenme

Karaciğer Yağlanmasında Sağlıklı Beslenme Öneriler...

Karaciğer Yağlanması nedir? Karaciğer sağlığını korumak için nasıl beslenmel...

Devamını Oku >
BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN