Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite aşırı enerji tüketimi, yetersiz enerji harcaması veya her ikisinin neden olduğu uzun süreli enerji dengesizliği ile kişinin genleri ve çevresindeki kompleks etkileşimlerin bir donucu olarak gelişen kronik bir durumdur. Obezite bir hastalık olmasının yanında birçok hastalığın oluşum nedenini tetikleyen ciddi bir risk faktörü olarak da değerlendirilebilinir.

Kilo alma eğiliminin arttığı riskli dönemler;

  • Gebelikte prenatal dönem
  • 5-7 yaş arası
  • Adölesan dönem
  • Menapoz
  • Başarılı bir kilo vermenin arkasından gelen dönem

 

Genetik faktörlerin obezite oluşum riskini artırdığı bilimsel bir gerçektir. Anne babası obez olan bir çocuğun obez olma ihtimali genetik olarak etkilese bile aslında çevresel faktörler çok daha fazla etkiler. Çocuğun beslenme alışkanlıkları çok küçük yaşta anne babayı model alarak oluşur. Hazır gıdaların, hamur işlerin, pastaların, gazlı şekerli içeceklerin çok fazla tüketildiği evde yaşayan bir çocuğun ideal kiloda olması imkansızdır. Genetik yatkınlık sağlıklı beslenen, bilinçli, hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek yaşayan bir ailede çocuğu etkilemez. Bu nedenle obezitenin tedavisinde çevreselfaktörler çok önemlidir.

 Kilo kontrolünü sağlamak için öncelikli olarak hormonların düzenli çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Metabolizma hızını yavaşlatan hormonal bir sağlık sorunu varsa doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanarak metabolik sistem düzenli çalışır hale getirilmelidir. Genetik olarak yavaş çalışan bir metabolizma ilaç tedavisi ile hızlanmaz; bununla birlikte düzenli beslenmek, vücudun biyolojik saatini oluşturmak, yeterli ve dengeli beslenmek, uzun süre aç kalmamak, günde 15 bardak su içmek, uyku saatlerini düzenlemek, güne erken başlamak, hareketi artırmak, vücut kas oranını artıran kuvvet egzersizleri yapmak metabolizma hızını artıracağı için genetik faktörlerin etkisini azaltır ve kilo kontrolünü genleriniz değil değiştirebileceğiniz çevresel faktörler sayesinde sizde olur.

 Bu nedenle ailenizde obezite öyküsü varsa kesinlikle beslenme uzmanı rehberliğinde kilo vermelisiniz. Kilo verdiğiniz sürede oluşan beslenme ve davranış değişikliklerini benimseyerek bir yaşam tarzı haline getirirseniz tekrar kilo alma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural

Hayatınızın her alanında oluşturduğunuz düzeni beslenme şeklinizde de oluştu...

Devamını Oku >
Obeziteyi Besleyen Popüler Diyetler

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor.

Devamını Oku >
Su İçsem Yarıyor Diyenlerin Dikkatine

Fazla Kilolara Bahane Yerine Çözüm Bulmanın Yolları.

Devamını Oku >
Fazla Kilolarınızdan Kurtulmak İçin Sağlığınızı Ka...

Obezite Dünyada, Ülkemizde Her Geçen Gün Daha Büyük Bir Sağlık Sorunu Olmaya...

Devamını Oku >
7 Günde Değişimi Başlat 21 Günde En Az 1 Beden İnc...

7 Günde 7 Farklı Alışkanlık Kazanarak ve Bu Alışkanlıkları 21 Gün Uygulayar...

Devamını Oku >
Yağ Yakan Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekleri Günlük Beslenme Düzeninize İlave Edin....

Devamını Oku >
BİZ SİZİ ARAYALIM 0312 440 74 06
SİZİ ARAYALIM BİZE ULAŞIN